Podľa tlačovej správy EK tento komplexný prístup je dôležitý, pretože odhadom 27,6 milióna ľudí je v mnohých prípadoch a na každom kontinente vystavených nútenej práci v priemysle. Väčšina nútenej práce sa odohráva v súkromnej sfére, avšak niektoré druhy nútenej práce ukladajú priamo štáty.
Návrh EK vychádza z medzinárodne dohodnutých definícií a zdôrazňuje význam úzkej spolupráce s globálnymi partnermi.
Vnútroštátne orgány krajín EÚ, po predošlom prešetrení situácie, budú mať právomoc stiahnuť z jednotného európskeho trhu výrobky, ktoré sú výsledkom nútenej práce. A colné orgány EÚ, keď identifikujú takéto výrobky, môžu ich zastaviť priamo na hraniciach eurobloku.
Výkonný podpredseda EK zodpovedný za obchod Valdis Dombrovskis v tejto súvislosti uviedol, že predložený návrh je výrazný krok vpred v boji proti novodobému otroctvu, ktoré postihuje milióny ľudí.
"Cieľom je odstrániť z trhu EÚ všetky produkty vyrobené nútenou prácou, bez ohľadu na miesta, kde boli vyrobené. Náš zákaz sa bude vzťahovať na domáce výrobky, vývoz aj dovoz. Príslušné orgány a colné orgány budú pracovať bok po boku, aby systém dobre fungoval," vysvetlil Dombrovskis. A dodal, že návrh EK sa snaží minimalizovať administratívnu záťaž pre podniky a je šitý na mieru pre malé a stredné podniky.