V praxi členské štáty najskôr v predbežnej fáze posúdia riziká nútenej práce na základe rôznych zdrojov informácií, ktoré by im mali uľahčiť identifikáciu výrobkov vytvorených nútenou prácou. Pri vyšetrovaní výrobkov, pri ktorých existujú takéto podozrenia, vnútroštátne orgány môžu požadovať informácie od spoločností a vykonávať kontroly a inšpekcie, a to aj v krajinách mimo EÚ. Ak vyšetrovaním dospejú k zisteniu o nútenej práci, nariadia stiahnutie dotknutých výrobkov už uvedených na trh a zakážu ich ďalšie šírenie a vývoz.
Spoločnosti ponúkajúce takéto výrobky budú musieť zlikvidovať svoj tovar. Za presadzovanie práva na hraniciach EÚ budú zodpovedné colné orgány členských štátov.
Ak vnútroštátne orgány nedokážu zhromaždiť všetky dôkazy, ktoré požadujú, napríklad z dôvodu nedostatku spolupráce zo strany preverovaných spoločnosti alebo štátnych orgánov mimo EÚ, môžu prijať rozhodnutie na základe dostupných faktov.
Komisia spresnila, že do 18 mesiacov od nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia vydá nové usmernenia, ako ďalej postupovať. Novovytvorená Sieť EÚ pre produkty nútenej práce bude slúžiť ako platforma pre štruktúrovanú koordináciu a spoluprácu medzi príslušnými vnútroštátnymi orgánmi a eurokomisiou.
Návrh EK musí prediskutovať a odsúhlasiť Európsky parlament a Rada EÚ (ministri členských krajín) ešte predtým, ako nadobudne platnosť. Návrh sa začne uplatňovať 24 mesiacov po nadobudnutí účinnosti.