Letecká záchrana je dnes bežný a často potrebný systém pomoci. V horách, v nedostupnom teréne či pri ťažkých stavoch boli takto zachránené stovky životov. Ich cena je ťažko vyčísliteľná. Ratovanie vrtuľníkom však svoju cenu má. Zisťovali sme, ako to je s úhradou za leteckú záchranu a ako sa suma za zásah vymáha od turistu zo zahraničia bez potrebného poistenia.
Na Slovensku leteckú záchrannú službu zabezpečuje firma ATE (Air Transport Europe). Funguje vyše 30 rokov a dnes má vo flotile 14 helikoptér, 31 pilotov, 46 lekárov a záchranárov s desiatkami zásahov mesačne. Každý zásah však niečo stojí a spoločnosti náklady uhrádzajú zdravotné poisťovne. Nie je to však také jednoduché. Komplikácie nastávajú napríklad u zahraničných pacientov.
U tých z Európskej únie sa zásahy uhrádzajú z ich zákonného poistenia rodnej krajiny. Občania tretích krajín by sa mali pred cestou k nám komerčne poistiť. Problém nastáva vtedy, ak sa pacient nevie preukázať platným európskym zdravotným poistením alebo iným adekvátnym dokladom. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti sa tak nevie dopracovať k úhrade nákladov, ktoré mu za daný zásah vznikli.