Ministrom chodili vyššie výplaty, než mali dostávať: Koľko vlastne berú vládni predstavitelia? Tu sú sumy
17. 9. 2022, 6:30 (aktualizované: 17. 9. 2022, 7:18)

Zdroj: task
Dostávali viac, ako mali. Ministrom slovenskej vlády putovalo štyri mesiace za sebou na účty viac prostriedkov, než na aké mali nárok.
Zdroj: Nový Čas - Michal Hanko
Zdroj: task
Zdroj: Nový Čas - Branislav Račko
Galéria k článku
Úrad vlády totiž zabudol zatiahnuť dlhovú brzdu, ktorá v zásade zmrazuje platy ministrov na minuloročnej úrovni. Členovia vlády teraz budú musieť „nadbytočné“ peniaze vrátiť, s čím, ako hovoria, nemajú žiaden problém. Ako mohlo dôjsť k takémuto omylu?
Keďže dlh Slovenska dosiahol minulý rok viac ako 60 % HDP, k 1. máju tohto roka sa mala automaticky zatiahnuť dlhová brzda. Tá okrem iného znamená, že ministri majú dostávať základný plat na úrovni 1,5-násobku minuloročného, nie tohtoročného platu poslanca.
Prečo napriek tomu dostávali 4 mesiace vyšší plat? „Tento prípad, ktorý nastal, je nový. Počas histórie SR ešte nikdy nenastal,“ vysvetľuje vedúci Úradu vlády Slovenskej republiky Július Jakab. Vyzerá to, že vláda na zatiahnutie dlhovej brzdy jednoducho zabudla.
„Predpokladám, že si to jednoducho nevšimli. Tieto veci sú totiž riešené v zákone o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, a okrem toho špecificky mzdy členov vlády rieši aj dlhová brzda. Pravdepodobne si nevšimli, že treba pozerať dva zákony a išli len podľa jedného,“ domnieva sa člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster.