Agentúra DPA poznamenala, že Turecko by sa tak stalo prvou členskou krajinou aliancie NATO, ktorá by súčasne patrila do osemčlenného bloku ŠOS, kde majú dominantné postavenie Čína a Rusko.
Podľa Erdogana by Ankara chcela na túto tému diskutovať na summite ŠOS v Indii v roku 2023. Na margo záujmu o členstvo Erdogan povedal, že Turecko má "historické a kultúrne" väzby na ázijský kontinent a v členských krajinách ŠOS má aj ekonomické záujmy. Webová stránka ŠOS sa v súčasnosti o Turecku zmieňuje ako o jednom zo šiestich partnerov pre dialóg.
Vzťah Ankary s jej západnými spojencami sa za takmer dve desaťročia Erdoganovej vlády postupne zhoršoval. Turecký vodca často hovorí o sklamaní a nedostatku solidarity v rámci NATO a EÚ, kde je Ankara už roky kandidátom, a to najmä pri riešení bezpečnostných problémov Turecka - obzvlášť s kurdskými povstalcami či s Gréckom.
EÚ v reakcii na tieto výčitky uvádza zhoršovanie dodržiavania ľudských práv a zásad právneho štátu v Turecku, čo sa veľmi výrazne prejavilo najmä po neúspešnom vojenskom prevrate v roku 2016. Turecko bolo vyhlásené za kandidáta na vstup do EÚ ešte v roku 1999, ale rozhovory o jeho členstve sú prakticky zmrazené.