Ako malá dostala na svoju dobu vynikajúce vzdelanie a bola vášnivou čitateľkou. Po nástupe na trón však čelila vážnym prekážkam. Keďže bola ženou, očakávalo sa, že sa čoskoro vydá a vo svojich rozhodnutiach bude podriadená podľa dobových zásad manželovi. Alžbeta I. stála pred veľkou voľbou.
Buď si vezme za manžela šľachtica z vlastného kráľovstva a bude tak v manželstve podriadená menej urodzenému mužovi než je ona sama, alebo spojí svoj trón s iným mocným panovníkom. Ani jedna z možností sa jej nezdala dostatočne vhodná. Pre jej rozhodnutie nevydať sa ju často označovali v neskorších rokoch ako panenskú kráľovnú.
Shakespeare i objavy
Situácia, v ktorej sa ocitla na tróne nebola jednoduchá. V krajine vládli veľké náboženské rozpory. Zatiaľ čo jej otec presadzoval protestantizmus, jej sestra Mária krvavo nastoľovala späť katolícku vieru. Ani štátna pokladnica nepretekala financiami a na anglický trón si brúsil zuby i španielsky panovník s najmocnejším námorníctvom tej doby.
Alžbeta však bola silnou osobnosťou. Podarilo sa jej nielen zvíťaziť nad mocnou španielskou hrozbou, či odolať nátlaku francúzskeho panovníka, ale krajinu dokonca zveľadila. Práve za jej vlády napísali svoje najlepšie diela William Shakespeare či Christopher Marlowe a pod anglickou vlajkou brázdili svetové oceány dobrodruhovia ako slávny Francis Drake či Walter Raleigh.
Jej vláda priniesla krajine stabilitu i slávu a pomohla vybudovať zmysel pre národnú identitu. Bola prvou úspešnou panovníčkou na anglickom tróne a až do vlády kráľovnej Viktórie v 19. storočí sa jej žiadna kráľovná nemohla rovnať.