Opatrenia štátu?
Dobrou správou je, že experti nepredpokladajú zaťaženie nemocníc, aj vďaka očkovaniu ľudia zvládnu domácu liečbu. „Hospitalizácie sú teraz u ľudí, ktorí neboli očkovaní, alebo sú to veľmi starí ľudia s veľmi výrazne oslabeným imunitným systémom,“ vysvetľuje. Lekárka Prokopová si však nemyslí, že by sme COVID-19 mali pustiť z hlavy.
„Stále máme na svete krajiny, kde je výskyt covidu vysoký. Ešte chvíľku budeme preto ostražití. To znamená hlavne dôsledná izolácia ľudí, ktorí sú chorí,“ podčiarkla. Aj ona sama však prízvukuje, že zavádzanie preventívnych opatrení zo strany štátu nie je na stole. „Pokiaľ by sa objavil nejaký nový variant, na ktorý by neúčinkovali vakcíny, alebo by znamenal zvýšenú hrozbu, tak by sa o tom uvažovalo, ale momentálne o tom vôbec neuvažujeme,“ uzavrela.
Krčméry: Život by sa už nemal výrazne obmedziť
Ako to v súčasnosti vyzerá s vývojom ochorenia COVID-19 na Slovensku?
- Situácia je dobrá, lebo sa včas prijali opatrenia nielen na Slovensku, ale v celej Európskej únii, takže v súčasnosti je situácia stabilná a mortalita je relatívne nízka. Počet zaočkovaných pribúda, niekoré krajiny sú na úrovni 90 %, a preto je aj Slovensko v bezpečnom „prostredí“. Momentálne najväčší problém s covidom je v juhovýchodnej Ázii a západnom pacifiku, čo sa Slovenska nedotýka.