V kruhu rodiny
Po skončení obradu sa pohrebný sprievod vydá za lafetou s rakvou k Wellingtonovmu oblúku. Z priľahlého Hyde Parku zaznejú čestné salvy, ktoré odpáli Kráľovské jazdecké delostrelectvo. Rakva kráľovnej sa následne naloží do pripraveného vozidla, ktoré smeruje na hrad Windsor, kde sa uskutočnia ďalšie dve rozlúčky. Prvá z nich prebehne o 17.00 hod. za účasti osemsto hostí v Kaplnke svätého Juraja. Tá je miestom posledného odpočinku bývalých anglických monarchov.
Nachádzajú sa tu Henrich VIII., Karol I., ako aj rodičia a sestra Alžbety II. Po skončení prvého obradu bude o pol deviatej večer nasledovať súkromná rozlúčka pre najbližšiu rodinu. Hoci ich čakajú náročné časy, môže ich hriať pri srdci skutočnosť, že ich milovaná matka a stará mama je už po boku svojho manžela. Princ Philip († 99) totiž na svoju lásku čakal rok a pol v krypte pod kaplnkou. Do nej teraz jeho rakva bude prenesená, aby v nej celoživotní partneri zostali spoločne.
Koho (ne)pozvali na pohreb?!
Na poslednú rozlúčku prišlo do Londýna 500 hostí z viac ako 200 krajín. Nechýbalo medzi nimi takmer 100 prezidentov a šéfov vlád a viac ako 20 príslušníkov kráľovských rodín. Medzi prvými dorazil ešte v sobotu americký prezident Joe Biden aj s manželkou, chýbať nebude ani francúzsky prezident Emmanuel Macron a pozvánku dostala aj naša hlava štátu Zuzana Čaputová, ktorá sa rozhodla zobrať si so sebou svojho s partnera Juraja Rizmana.
Lídri jednotlivých krajín sa ešte pred pohrebom zúčastnili v nedeľu na recepcii organizovanej novým britským kráľom Karolom III. v Buckinghamskom paláci. Podľa zvyklostí by dnes na pohreb mali byť pozvaní zástupcovia všetkých krajín, s ktorými má Spojené kráľovstvo diplomatické styky. Zo zoznamu však vyškrtli pre vojnu na Ukrajine Rusko a Bielorusko, ku ktorým pribudli aj Sýria, Venezuela, Afganistan, Mjanmarsko. Severnú Kóreu a Nikaraguu požiadali o účasť len na úrovni vysokopostavených diplomatov.