Jednou zo škôl, ktoré začali s vyučovaním už uplynulý týždeň 12. septembra, je Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave. "Zatiaľ nemáme v pláne nijako obmedzovať výučbu, keďže po dvoch pandemických rokoch je pre nás najdôležitejšie, aby študenti mali možnosť chodiť do školy fyzicky a pracovať na svojich projektoch," povedala pre TASR PR manažérka školy Barbora Komarová.
Akademický rok sa začal v pondelok na najväčšej slovenskej univerzite - Univerzite Komenského (UK) v Bratislave. "Zatiaľ to hodnotíme tak rozpačito, pretože konečne po dvoch rokoch pandémie chceme dôsledne dodržať prezenčnú formu výučby. Pre nás nie je absolútne žiadna alternatíva prechod do dištančného módu vzdelávania," povedal rektor UK Marek Števček. Ako skonštatoval, po dvoch rokoch poznajú plusy aj mínusy tohto typu vzdelávania.
Slovenská technická univerzita v Bratislave už v súčasnosti realizuje kroky na zníženie energetickej náročnosti prevádzky budov ich rekonštrukciami s využitím moderných zatepľovacích systémov, respektíve tepelným vyregulovaním, a ďalšie kroky pripravuje a zvažuje. "Ich nasadenie bude závisieť od vývoja cien a od poskytnutia/neposkytnutia financií na kompenzáciu zvýšených nákladov zo strany štátu," uviedol pre TASR hovorca univerzity Juraj Rybanský.