Napriek tomu, že v koalícii prebiehajú už dva týždne rozhovory, meno toho, kto príde na post, verejnosť nepozná. Z kuloárov zase zaznieva aj to, že viacerí oslovení experti ponuku odmietli. Zatiaľ čo ministerstvá zahraničia, hospodárstva aj spravodlivosti dostali svojich šéfov pomerne rýchlo, na novom ministrovi školstva stále v koalícii nie je zhoda.
Mať neobsadený tento rezort práve v hektickom období, keď sa majú čerpať prostriedky z EÚ pritom podľa odborníkov určite nie je ideálne. „Vedenie ministerstva odišlo doslova z potápajúcej sa lode, v najdôležitejšej etape implementácie reforiem,“ hovorí Viktor Križo z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU).
Čerstvý exminister Branislav Gröhling naopak trvá na tom, že si splnil, čo bolo potrebné. „Nastavili sme podmienky v súvislosti s covidom, nastavili sme zaraďovanie žiakov z Ukrajiny a ich fi nancovanie zo zdrojov EÚ. Na ministerstvo financií sme tiež vydokladovali žiadosť o 56,8 milióna eur na kompenzáciu cien energií pre školy, aby sa školy nemuseli zatvárať a žiaci sa nemuseli učiť z domu,“ vymenúva Gröhling.