Pohlavári totalitného štátu vyhlásili v r. 1941 medzinárodnú architektonickú súťaž na vybudovanie univerzitného mestečka. „Do úvahy prichádzali dve lokality, okrem hradného vrchu aj Námestie slobody. To však napokon ustúpilo projektu vládneho mestečka,“ povedal Novému Času kurátor výstavy Peter Barta.
Hrad zvolili aj preto, že chceli asanovať starú štvrť na hradnom návrší, ktorá hrozila zosypaním, a že sa nachádza blízko centra. Do súťaže sa stihlo zapojiť 24 uchádzačov z Nemecka, Talianska, protektorátu Čechy a Morava a zo Slovenska.
„Súťaž predstavovala jednu z najväčších stavebných akcií u nás, ako aj v Európe,“ informovalo v r. 1942 periodikum Elán. Zahraniční architekti bez milosti naplánovali zbúrať okrem Bratislavského hradu aj všetky budovy v areáli. Po vojne sa už prestavba hradu na univerzitné mestečko nerealizovala, v 60. rokoch 20. st. sa začal opravovať.
Ocenenia
- 3. miesto
Emil Belluš (Slovensko) - Strieborný medzištvorec
Zisk 60 000 Sk
Jediné z prvých troch diel ako-tak chcelo zachovať motív Hradu, keď riešilo novostavbu ako hradný palác so 4 vežičkami. Hlavný vchod mal byť z tej strany, ako je Dóm sv. Martina.
- 2.* miesto víťazné
Bratia La Padulovci (Taliansko) - Hrad Bratislava 2
Zisk 110 000 Sk
Projekt počítal so zbúraním Hradu a okolitých budov. Ponechali by len korunnú vežu, baštu a Žigmundovu bránu.
- 1. miesto udelené nebolo
- 2. miesto
Kreuer a Drassler (Nemecko) - Klinik Westwarts
Zisk 100 000 Sk
Nemci Kreuer a Drassler počítali s klasickou novostavbou.