Ľudia s určitou krvnou skupinou totiž majú viac šedej hmoty mozgu a majú dlhšie duševné zdravie. Výskum uverejnený v časopise Research Bulletin ukazuje, že krv môže ovplyvniť vývoj nervového systému jeho nositeľa a predpovedať rýchlosť, akou bude mozog starnúť. Keď sa vek zvyšuje, ľudský mozog prirodzene prechádza rôznymi zmenami. Môže tiež dochádzať k strate šedej hmoty, ktorá pozostáva z veľkého počtu nervových buniek.
Výskumník Matteo de Marco a profesorka Annalena Venneri z University of Sheffield tvrdia, že množstvo šedej mozgovej hmoty a riziko poklesu kognitívnych funkcií môžu byť ovplyvnené typom krvnej skupiny. Najvýznamnejšie rozdiely sú medzi krvnou skupinou 0 a inými krvnými skupinami. To znamená, že krvná skupina 0 môže lepšie chrániť mozog pred starnutím a zabezpečiť jeho vitalitu aj v staršom veku.
Vedci porovnávali objem šedej hmoty u 189 zdravých dospelých pomocou magnetickej rezonancie. Zistilo sa, že menšiu šedú hmotu majú krvné skupiny A, B a AB. Rozdiely boli najmä v tých častiach mozgu, ktoré Alzheimerova choroba ovplyvňuje ako prvá. Rozdiely v objeme šedej hmoty neboli nápadné, ale pre výskumných pracovníkov majú klinický význam. Predovšetkým sa teraz snažia pochopiť, ako môže krvná skupina ovplyvniť nervový systém.
Ak nemáte krvný typ 0, nemusíte sa báť. Mnoho ďalších faktorov a zlý životný štýl významne prispievajú k poklesu kognitívnych schopností. Zo štúdie je zrejmé, že fajčenie, vysoký krvný tlak, cukrovka a nadváha majú najväčší vplyv na mozgové funkcie a objem šedej hmoty.