Protest sa začal o 17. hodine a mal by trvať do 20. hodiny. "Organizátori na protest zvážajú ľudí autobusmi aj z iných častí Slovenska, je preto možné, že dôjde k obmedzeniu dopravy v okolí Prezidentského paláca. Dotknuté môžu byť aj miesta ako Suché mýto, Námestie slobody, Palisády a spodná časť Mudroňovej ulice," uviedla Mestská polícia Bratislava na sociálnej sieti Facebook ešte pred začatím protestu. Policajný zbor na tej istej sociálnej sieti neskôr informoval, že protest prebieha pokojne.
Podľa dostupných informácií, bolo na demonštrácii 4- až 5-tisíc ľudí. Napriek tomu, že protestujú pred prezidentským palácom, hlava štátu sa v ňom nenachádza. Zuzana Čaputová je v americkom New Yorku na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov.
Opozícia a protestujúci volali v utorok podvečer na bratislavskom Hodžovom námestí po demisii vlády či riešeniach energetickej krízy. Kritizovali, že prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ nevyhlásila referendum týkajúce sa predčasných volieb. Volali tiež po zmene ústavy umožňujúcej skrátenie volebného obdobia parlamentu buď referendom, alebo uznesením Národnej rady SR. Na opozičnom proteste organizovanom Smerom-SD vystúpili viacerí politici.
Predseda Smeru-SD Robert Fico podotkol, že na protest pozvali všetky opozičné strany. "Nie je čas na politikárčenie. Musíme ukázať jednotu, ktorá musí viesť k výmene súčasnej vlády," zdôraznil. Opätovne kritizoval médiá za to, akým spôsobom informujú aj o tomto proteste. Za zdražovanie podľa neho z veľkej miery zodpovedá súčasná vláda a prezidentka, lebo "zatiahli Slovensko do vojny, s ktorou Slovensko nemá nič spoločné".
Šéf mimoparlamentnej SNS Andrej Danko vidí zažehnanie energetickej krízy v ruskom plyne. Vyhlásil, že komunikuje s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom. Za príklad vládnutia vyzdvihol maďarského premiéra Viktora Orbána.
Opozícia si môže podľa predsedu mimoparlamentnej strany Život-NS Tomáša Tarabu v parlamente klásť voči koaličnej menšine podmienky. Vyzval na prijatie ústavného zákona, ktorý by umožnil skrátenie volebného obdobia parlamentu. Šéf mimoparlamentného hnutia Republika Milan Uhrík považuje tzv. protiruské sankcie vydané Európskou úniou za samovražedné. Tiež považuje za dobrý príklad riešenia energetickej krízy Maďarsko. Na proteste vystúpili i predseda mimoparlamentnej strany Národná koalícia Rudolf Huliak a šéf mimoparlamentnej strany Domov-národná strana Pavol Slota.
Okrem politikov rečnil aj herec a režisér Marek Ťapák. Tiež prezident občianskeho združenia Zjednotení za mier Eduard Chmelár. Vystúpili aj zástupcovia dôchodcov, Združenia miest a obcí Slovenska či predsedníčka Odborového zväzu justície Ingrid Vrkočová. Prítomný bol okrem iných i Jozef Hambálek, ktorého v lete zaradili na sankčný zoznam Európskej únie.