Gröhling: Nezmyselné
Ostrým kritikom takýchto opatrení je aj bývalý minister školstva Branislav Gröhling z SaS. „Tento návrh považujem za nezmyselný a po dvoch rokoch pandémie za absolútne škodlivý. Nerozumiem, ako môže niekto s plnou vážnosťou navrhnúť zatvorenie škôl,“ uviedol. „Ak sa zatvoria školy, aby sa šetrilo na energiách, bude to absolútne zlyhanie štátu. Ušetrí sa minimum financií, rodičom sa úplne skomplikuje život a deti doplatia na ceny energií svojím vzdelaním. Na ministerstve školstva sme takéto návrhy razantne odmietali,“ dodáva Gröhling.
Akúsi obdobu uhoľných prázdnin pripúšťal v minulosti, keď ešte nebol v úrade, aj nový minister hospodárstva Karel Hirman. „Aj to je jeden zo scenárov, na týždeň-dva, keď budeme vedieť, že príde veľmi studená arktická vlna. Aby sme udržali denný režim v plynovodnej a elektrickej sústave, tak zostanú žiaci doma a bude aj práca z domu, ak to bude možné,” povedal Hirman koncom augusta pre aktuality.sk.
Odborníci: Zatvorením škôl neušetríme
Aj podľa analytika Ivana Bošňáka sa dá síce uvažovať o predĺžení prázdnin, no nechať deti učiť sa v piatky z domu nedáva zmysel. „Ja by som kopíroval to, čo robia rozumné, vzdelané a úspešné národy, ktoré sú o dva-tri kroky ďalej, napríklad Nemci. Ak niekto vie zostať doma, tak sú to skôr rodičia na home office,“ hovorí Bošňák. Uzavretím škôl na jeden deň v týždni by sa podľa neho neušetril ani zlomok toho, čo uzavretím pracovísk. „Dospelí majú na svojich pracoviskách oveľa väčšiu metráž ako deti v škole,“ vysvetľuje Bošňák.