2. Hypotyreóza
Ďalším bežným ochorením, ktorým môžete trpieť, je hypotyreóza, ktorá spôsobuje nedostatočnú činnosť štítnej žľazy. Ovplyvňuje štítnu žľazu na krku a zastavuje jej produkciu dostatočného množstva hormónov, ktoré pomáhajú udržiavať hladinu energie vrátane pokožky, hmotnosti a vnútornej teploty. Toto ochorenie sa zvyčajne lieči syntetickými hormónmi.
3. Hormonálne problémy
Ak vám je stále zima a máte krátko pred ovuláciou, aj hormóny, ktoré sú súčasťou menštruačného cyklu, môžu ovplyvniť vašu telesnú teplotu. Pred ovuláciou sú priemerné teploty tela ženy 35,9 stupňov, no o niekoľko dní vrcholia až na 36,7 stupňov. „Množstvo pohlavných hormónov interaguje so systémom, ktorý reguluje našu teplotu. Napríklad estrogén zvyšuje vazodilatáciu, rozšírenie krvných ciev, čo pomáha znižovať telesnú teplotu, zatiaľ čo progesterón má tendenciu spôsobiť vyššie telesné teploty,“ uviedol profesor Adam Taylor z Lancasterskej univerzity.
4. Artérioskleróza
Príčinou neustáleho pocitu chladu sú hlavne ochorenia, ktoré zužujú krvné cievy. Najčastejším z nich je práve artérioskleróza, teda ochorenie periférnych artérií, pri ktorom sa zúžia tepny, ktoré zásobujú končatiny krvou. „Krv udržuje tkanivá našich končatín tak, že im poskytuje živiny, ktoré im umožňujú pokračovať vo fungovaní a generovať teplo. Preto môžu ľudia s týmto ochorením neustále pociťovať chlad,“ vysvetlil.