Pri nízkych teplotách enormne rastie spotreba, čo vzhľadom na avizované cenníky elektriny a plynu neveští nič dobré a riaditelia so zriaďovateľmi hľadajú riešenie, ako počas neľahkej situácie udržať žiakom ako-taký komfort. Môže sa stať, že prerušia vyučovanie podobne ako na prelome rokov 1978 a 1979, keď počas energetickej krízy prišla tuhá zima?
Košice
Šetríme, nezavrieme
ZŠ Krosnianska
Riaditeľka ZŠ Danka Daneshjoová uviedla, že s úspornými opatreniami začali pred 4 rokmi. „Začali sme meniť klasické žiarovky za LED žiarovky, tu už priestor na šetrenie nemáme. Oddelili sme školský byt od školy, a tak cez prázdniny vieme školu regulovať temperovaním. Vedeli sme, že kríza príde. Investovali sme do výmeny projektorov za inter-aktívne monitory s nižšou spotrebou,“ uviedla s tým, že sa nevyhnú šetreniu.
„Uvidíme, aké pravidlá nakoniec budú platiť, budeme sa riadiť tým, čo určí náš zriaďovateľ,“ dodala. Doplnil ju hovorca Košíc D. Tokarčík. „Vo všetkých našich budovách a objektoch prísne strážime výdavky na energiu a jej spotrebu kontrolujeme na mesačnej báze. Podarilo sa nám podpísať výhodnú zmluvu s dodávateľom elektriny. V budúcom roku očakávame nárast výdavkov,“ uviedol.
Nižná Kamenica (okr. Košice-okolie)
Zimu máme vyriešenú
ZŠ Nižná Kamenica
Obavy o teplo počas nastávajúcej zimy v základnej škole nemajú. Miroslav Líška, starosta obce, ktorá je zriaďovateľom školy, tvrdí, že vyučovanie by malo túto zimu prebiehať normálne. „Škola má kúrenie na tuhé palivo. Minulý rok na jar, keď sa skončila vykurovacia sezóna a uvoľnilo sa nám miesto na sklade, sme zakúpili drevo aj uhlie. Túto zimu máme vyriešenú,“ povedal.