Aj na základe týchto skúseností z projektu bude mesto nastavovať rozvíjanie služieb týkajúcich sa sociálnej podpory a ukončovania bytovej núdze a bezdomovectva. Spolupracovať pritom bude s väčším počtom neziskových organizácií venujúcim sa sociálnej podpore v oblasti bývania. Zástupcovia mesta podpísali tento týždeň memorandum o spolupráci s neziskovými organizáciami Depaul Slovensko a OZ Odyseus. „Pridali sa tak k organizáciám Proti prúdu, OZ Vagus a Návrat o.z., s ktorými mesto spolupracuje na projekte ukončovania bezdomovectva už dlhšie,“ priblížila hovorkyňa magistrátu.
Bratislava v roku 2020 spustila pilotný projekt ukončovania bezdomovectva prostredníctvom dostupného nájomného bývania a sociálnej podpory. „Rodinám bez domova a ľuďom bez domova so zdravotným alebo iným znevýhodnením poskytujeme bývanie a klienti sa stávajú bežnými nájomcami, ktorí za ubytovanie platia štandardný nájom,“ vysvetlila Schmucková s tým, že súčasťou projektu je aj intenzívne sociálne poradenstvo smerujúce práve k udržaniu bývania, riešeniu zdravotných problémov, stabilizácií príjmov či rozvíjaniu susedských vzťahov.
Hlavné mesto do pilotného projektu spočiatku vyčlenilo deväť bytov pre deväť domácností – šesť jednotlivcov a tri rodiny z mestskej ubytovne Fortuna. „Podľa doterajších výsledkov je projekt úspešný, všetky domácnosti si udržali bývanie. Po stabilizácií bývania sa nájomníci začal venovať riešeniu svojho zdravotného stavu, finančnej situácii či vzťahom so svojimi blízkymi a okolím,“ uzavrela hovorkyňa.