Nezvyčajná výstava v Banskej Bystrici: Týmito hrebeňmi si česali vlasy naši predkovia!
23. 9. 2022, 14:00

Zdroj: fab
Vyrobiť ich bola alchýmia. Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici priblížilo ľuďom hrebenárstvo a jeho históriu.
Zdroj: fab
Zdroj: fab
Zdroj: fab
Galéria k článku
Dnes už síce hrebeň nájdeme azda v každej domácnosti, no v minulosti to tak nebolo. Kedysi sa používali nielen na česanie, ale aj na zbavenie nečistôt, alebo nimi vyčesávali vši. Dokonca ich dávali aj ako sa svadobné dary. Niet divu, jeden majster totiž dokázal denne vyrobiť 50 hrebeňov.
„Hrebene sú tu tak dlho, ako dlho sa ľudia starajú o svoje vlasy. Najčastejšie boli vyrobené z dreva, kostí alebo zo slonoviny a často boli zložito a krásne rezbársky i šperkársky ozdobené,“ uviedol historik múzea Filip Glocko s tým, že na našom území využívali na ich výrobu najmä rohy hovädzieho dobytka a baranov.
Najznámejším strediskom tohto remesla bola Radvaň pri Banskej Bystrici, kedysi samostatná obec. „Do roku 1847 počet hrebenárov narástol na 36. V Radvani tak bolo najviac hrebenárskych remeselníkov na Slovensku, pričom jeden urobil za deň 60 obyčajných hrebeňov. Remeslo sa často dedilo z otca na syna. Hrebene sa vyrábali buď ručne, alebo na hrebenárskych strojoch,“ doplnil Glocko a dodal, že koncom 50. rokov minulého storočia hrebenárstvo zaniklo.
Strana
1/2