Hodnota tejto základnej životnej komodity sa totiž odvíja od cien energií a vďaka tomu majú vodári platiť desaťnásobne viac. Ako veľmi sa to pretaví do cien pre domácnosti a pre firmy?
Rast cien vody by bol pomerne logickým dôsledkom stúpania cien elektriny, keďže bez nej ju vodárne nevedia dopraviť k spotrebiteľom. Keďže to, aká bude budúci rok cena elektrickej energie, ale aj ďalších vstupov, zatiaľ nie je jasné, je problém odhadovať aj vstupné náklady vodární. „V každom prípade vidíme okrem rastu cien energií aj nárast cien stavebných materiálov, ktoré používame pri obnove infraštruktúry, ale aj bežného spotrebného materiálu alebo medziročný rast pohonných hmôt,“ uvádza hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Peter Podstupka.
„Cenu vodného a stočného určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Presné ceny na budúci rok bude možné stanoviť až po ukončení súťaží na kľúčové vstupy a po započítaní nového regulačného vzorca,“ dodáva.
Na poplach bije najmä Asociácia vodárenských spoločností, podľa ktorej môže hroziť aj niekoľkonásobné zvýšenie cien vody. „Zdražieva nám elektrina, materiály, tak jednoducho nemôžeme rozprávať o tom, že voda bude stále za tú istú cenu,“ vyjadril sa šéf asociácie Stanislav Hreha pre TV Markíza. „Neviem si predstaviť, ak budeme mať vstupný náklad za 1 MWh 1 000 eur, pričom teraz máme napríklad 153, že by sme nezvýšili cenu. Neviem, kto to potom zaplatí, lebo vodárenské spoločnosti nebudú mať ani na výplaty. Keď bude vodné stáť zrazu nie 1,70 eura, ale 20 eur, tak vtedy sa všetci spamätáme,“ dodal Hreha.