Na zlej finančnej situácii sa podpísali škrty za posledné dva roky, ale aj energetická kríza. Otvorene hovoria o tom, že ak nedostanú viac peňazí, 17. novembra zatvoria svoje brány, a to bez náhrady výučby online formou. Čo im odkazuje vláda a ako hodnotia situáciu samotní študenti?
Po lekároch, ktorí pre nízke mzdy hrozia výpoveďami, hrozí katastrofický scenár aj na pôde vysokých škôl. Tie tvrdia, že sú na pokraji kolapsu. „V ostatných rokoch už nie je možné hovoriť o ich rozvoji, no dnes ani o ich dôstojnom prežití, či prežití vôbec. Vzhľadom na predchádzajúce škrty v rozpočte verejných vysokých škôl v rokoch 2021, 2022 a plánovaný pokles v roku 2023 v úhrne o 72 mil. eur nie je možné zabezpečiť základný chod verejných vysokých škôl,“ píše sa vo vyjadrení Slovenskej rektorskej konferencie s tým, že vládu žiadajú, aby sa ich financovanie dostalo minimálne na úroveň roka 2020.
Zároveň požadujú, aby im vláda kompenzovala výpadky spôsobené bezprecedentnou energetickou krízou. „Ak nedôjde k naplneniu týchto požiadaviek, vysoké školy od 17. novembra 2022 zatvoria svoje brány,“ dodávajú s plnou vážnosťou rektori VŠ.
Čo komplikuje situáciu?
Situáciu sťažuje aj fakt, že uvoľnenú stoličku po bývalom ministrovi Branislavovi Gröhlingovi zatiaľ nikto neobsadil. Premiér Eduard Heger, ktorý je dočasne poverený riadením rezortu, dal síce prísľub, že sa bude situáciou zaoberať, ale má to háčik. „Stane sa to však až po vymenovaní nového ministra či ministerky školstva,“ píše na stránke SRK s tým, že sú pripravení sadnúť si s členmi vlády za jeden okrúhly stôl. Ministerstvo školstva tvrdí, že na rezort financií zaslalo žiadosť o rozpočtové opatrenie opätovne v auguste s aktualizáciou cien k danému dátumu a s Matovičovým rezortom vraj komunikujú na dennej báze.