Zistilo sa, že dve umelé sladidlá, sacharín a sukralóza, zvyšujú hladinu cukru v krvi. Môže to súvisieť so zmenami, ktoré sladidlá vyvolávajú v črevných mikróboch. Tieto sladidlá sú alternatívou cukru pre ľudí s metabolickými ochoreniami, ako napr. cukrovka, alebo pre tých, ktorí chcú schudnúť, pretože sú viac ako 200-krát sladšie ako cukor a obsahujú minimum, resp. dokonca až nula kalórií.
Jotham Suez z Johns Hopkins University v Marylande a jeho kolegovia testovali účinky štyroch náhrad cukru na hladinu cukru v krvi u 120 dospelých v Izraeli bez základných zdravotných problémov. Účastníci uviedli, že počas šiestich mesiacov pred štúdiou nekonzumovali nízkokalorické sladidlá.
Potom sa rozdelili do šiestich skupín a dodali im 1-gramové balíčky sladidiel. Počas dvoch týždňov účastníci v štyroch z týchto skupín konzumovali dva balíčky trikrát denne, a to buď aspartám, sukralózu, sacharín, alebo stéviu rozpustenú vo vode. Piata skupina konzumovala ekvivalentné množstvá glukózového prášku počas rovnakého obdobia a posledná skupina nemala žiadny doplnok.
Všetkým účastníkom boli počas štúdie, týždeň pred a po nej nepretržite monitorované hladiny cukru v krvi. V priemere vedci zistili, že ľudia, ktorí konzumovali sacharín a sukralózu, mali v testoch glukózovej tolerancie výrazné zvýšené hladiny cukru v krvi. Hladina cukru v krvi zostala stabilná alebo sa dokonca mierne znížila vo všetkých ostatných skupinách, dokonca aj u tých, ktorí denne konzumovali glukózu.
Suez a jeho tím tiež analyzovali denné vzorky stolice a slín od účastníkov a zistili, že všetky štyri sladidlá významne zmenili početnosť, aktivitu a typy baktérií v črevách a ústach. Tiež odoberali týždenné vzorky krvi a našli zodpovedajúce zmeny v metabolitoch alebo molekulách, ktoré sú vedľajšími produktmi trávenia. „Sladidlá samotné nezvyšujú hladinu glukózy v krvi, ale zdá sa, že zhoršujú schopnosť tela riadiť hladiny glukózy po jedle prostredníctvom mechanizmov sprostredkovaných mikrobiómom,“ hovorí Suez.