"Je potrebné dať Iránu jasne najavo, že ak bude pokračovať vo svojom jadrovom programe, svet nebude reagovať slovami, ale vojenskou silou," povedal Lapid na 77. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. Len v takom prípade bude podľa jeho slov možné uzavrieť "dlhodobú a silnejšiu" dohodu s Teheránom. Takisto uviedol, že Izrael bude ochotný zapojiť sa, ak sa bude cítiť ohrozený. "Urobíme všetko, čo bude potrebné. Irán jadrovú zbraň nezíska," povedal.
Lapid vládu v Teheráne obvinil z nenávisti voči Židom. Ideológia Iránu podľa jeho slov "nenávidí a zabíja moslimov, ktorí majú iné zmýšľanie" – ako spisovateľ Salman Rushdie a Mahsa Amíníová, ktorej smrť po zatknutí iránskou políciou vyvolala v Islamskej republike rozsiahle protesty.
Izrael považuje Irán za svojho úhlavného nepriateľa a Teherán viní z finančnej podpory hnutí vrátane libanonského Hizballáhu a palestínskeho Hamasu. Izrael sa v posledných mesiacoch snaží presvedčiť Spojené štáty a hlavné európske mocnosti ako Británia, Francúzsko a Nemecko, aby neobnovili jadrovú dohodu s Iránom z roku 2015, pripomína AFP.
Irán podpísal pôvodnú dohodu so Spojenými štátmi, Britániou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a Čínou v roku 2015. Zaviazal sa v nej výmenou za zrušenie ekonomických sankcií obmedziť obohacovanie uránu a pripustiť dohľad inšpektorov OSN. V roku 2018 však Spojené štáty rozhodnutím vtedajšieho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa jednostranne odstúpili od dohody s tým, že by ju mala nahradiť prísnejšia zmluva. Tú sa však nepodarilo vyjednať a Teherán po čase prestal dodržiavať pôvodnú dohodu.