Výjav vytváral strašidelnú scénu, starí Banskoštiavničania ho teda ľudovo nazývali Peklo. Keďže pátranie po ňom bolo bezúspešné, ľudia, ktorí už roky zachraňujú kalváriu, sa rozhodli, že vytvoria kópiu tohto súsošia podľa zachovaných fotografií. Koľko im to trvalo?
Súsošie Duše v očistci alebo nesprávne Peklo, ako ho poznajú ľudia, zmizlo ešte koncom 80. rokov. „Zachovala sa z neho iba nekompletná fotodokumentácia. My sme začali po týchto fotografiách pátrať. Nakoniec sme našli asi 3 fotografie. Na základe toho sme sa rozhodli, že to môžeme zrekonštruovať,“ hovorí Martin Macharik, predseda OZ Kalvársky fond s tým, že reštaurátor Ján Fečo po dôslednom pamiatkovom výskume vyrobil kópiu tohto tajomného súsošia. „Majster reštaurátor Fečo vyrábal toto súsošie približne pol roka. V súčasnosti je už na svojom mieste. Pod oltárom Horného kostola,“ doplnil Macharik.
Duše v očistci obsahujú desať figurálnych sôch a 4 doplnkové sochy. „Všetko toto dokopy dáva tomu kostolu veľmi silný výjav. Ide o sošky vysoké 50 - 60 centimetrov, súsošie je dlhé približne 2 metre. Na súsoší sú zobrazené ľudské figúry, ktoré predstavujú duše v očistci. Očistec je zjednodušene bolestná medzizastávka pred nebom. Očistenie ľudskej duše, aby človek vstúpil do nebeského kráľovstva očistený od svojich pozemských hriechov,“ dodal Macharik.
Ikona nad mestom
Kalvária je súbor celkovo 22 samostatných sakrálnych stavieb, z toho 17 kaplniek, predstavujúcich výjavy z ukrižovania Ježiša a bolestí Panny Márie, 3 kostolov, zastavenia ecce homo a Božieho hrobu. Komplex bol vybudovaný v rokoch 1744 -1751 v barokovom štýle a jeho iniciátorom bol jezuita František Perger. Za 14 rokov prác na kalvárii obnovili ľudia z OZ Kalvársky fond a tisíce dobrovoľníkov z celého sveta už väčšinu z 23 objektov. Sú zreštaurované fresky, 17 kaplniek, tri kostoly. Obnova tejto slovenskej ikony stále pokračuje.