Deti vytvárali ambientné zvuky vetra a dažďa, vďaka čomu sa im podarilo vytvoriť nový ustanovujúci rekord v počte účinkujúcich pri uvedení skladby.
Na koncerte Príbeh hudby – „slovenská hudba“ sa podarilo hudobníkom skutočný majstrovský kúsok. Bratislavský chlapčenský zbor (BChZ) v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice uviedol koncert z cyklu Príbeh hudby autora a dirigenta Gabriela Rovňáka ml. Výnimočný bol preto, že vďaka 500 umelcov v sále si koncert prostredníctvom živého prenosu vychutnávalo približne 15-tisíc žiakov a študentov slovenských škôl. Na koncerte sa predstavili aj sólisti či Rastislav Suchan na trúbke a Ján Hrubovčák s ikonickou trombitou. Čerešničkou bola svetová premiéra skladby Na Svišťovom štíte, ktorú exkluzívne pre Príbeh hudby skomponovala hudobná skladateľka Haimoni Balgavá. Práve do uvedenia tejto skladby boli zapojení aj diváci v sále a v školách na celom Slovensku.
Zbormajster BChZ a dirigent Gabriel Rovňák ml. pred uvedením skladby všetkých divákov poučil a poprosil, aby sa podieľali spolu s nimi na tvorbe hudby a pomáhali vytvárať zvuky vetra a lúskaním prstov zvuky padajúceho dažďa s krúpami. Práve vďaka žiakom, ktorí sa takto zapojili v sále, ale aj v triedach po celom Slovensku, vznikol nový rekord. Po skončení skladby komisár Slovenskej knihy rekordov Roman Hanc uviedol, že rekord je platný. „Študenti a žiaci, ktorí prišli dnes na koncert, boli úplne fantastickí. Myslím, že sa nám podarilo skutočne byť v tej chvíli na jednej lodi a pochopili, že tam v tej chvíli neboli len ako diváci, ale boli plnohodnotní účinkujúci na svetovej premiére a že našou úlohou je preniesť energiu, ktorú vytvoríme v Košiciach, na celé Slovensko,“ povedal Rovňák.
Čo odznelo v sále
- V rámci programu zaznelo trinásť ukážok z diel slovenských autorov - H. Balgavá, J. L. Bella, J. Cikker, V. Gräffinger, J. Grešák, J. N. Hummel, A. Moyzes, M. Schneider-Trnavský, I. Parík, S. Stračina, E. Suchoň, I. Zeljenka a G. Zrunek. Autor podujatia vyberal diela, ktoré svojou formou a obsahom majú potenciál zaujať mladých ľudí. Prvá časť koncertu, ktorá zaznie tento rok, sa venuje predovšetkým dielam už nežijúcich skladateľov.