"(Spojené štáty) sa v súvislosti s Taiwanom zahrávajú s ohňom. Ba čo viac, ešte mu sľubujú aj vojenskú podporu," povedal Lavrov. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň na stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom zdôraznil, že Rusko sa hlási k politike jednej Číny. "Odsudzujeme provokácie USA a ich satelitov v Taiwanskom prielive," povedal.
Len niekoľko minút pred prejavom Lavrova na VZ OSN čínsky minister zahraničných vecí Wang I uviedol, že Peking bude naďalej pracovať na "mierovom zjednotení sa" s Taiwanom a zároveň bojovať proti "separatistickým aktivitám" podporujúcim taiwanskú nezávislosť. Dodal, že Čína v prípade vonkajšieho zásahu podnikne rázne kroky.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa v piatok stretol s Wang Im. Témou ich rozhovoru bola aj situácia na Taiwane, pričom rezort diplomacie USA stretnutie označil za "priame a úprimné". Čína však uviedla, že Washington vysiela v súvislosti s Taiwanom "nebezpečné a nesprávne signály".
Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Situácia v regióne sa zhoršila po augustovej návšteve predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Čína vtedy spustila v jeho blízkosti rozsiahle vojenské cvičenia.
Prezident USA Joe Biden v rozhovore pre americkú televíziu CBS uviedol, že americké sily by bránili Taiwan pred čínskou inváziou. Biely dom tento výrok komentoval tak, že politika Washingtonu sa nemení.