Problémom na Slovensku však je podľa neho to, že v rámci výnimiek žiadame u štandardného pacienta, aby dostal liek na štandardne schválenú indikáciu v EÚ. "Sú mnohé diagnózy a indikácie, ktoré sú v Česku štandard liečby a na Slovensku to pacient nemá šancu dostať, lebo poisťovňa zamietne 99 percent žiadostí," doplnil profesor Mego. Mnohí pacienti sa tak k liečbe nedostanú, ale sú aj takí, ktorí si ju kúpia a minú na ňu svoje životné úspory. "Niekedy sa robia zbierky, čo je ťažko nesystémové riešenie," poznamenal.
Okrem schválenia výnimky sa môže pacient podľa Mega dostať k liečbe aj prostredníctvom klinickej štúdie. "Pacient dostáva klinickú štúdiu, keď sa vyčerpajú štandardné možnosti liečby," vysvetlil s tým, že aj to začína byť na Slovensku problematické. "Tým, že štandard liečby pri niektorých diagnózach je vo svete už iný, náš pacient vlastne nespĺňa kritériá na zaradenie do štúdie, lebo podľa medzinárodných štandardov nedostal už ani štandardnú prvú líniu liečby, a tým pádom nemôže dostať experimentálnu liečbu v rámci klinickej štúdie," priblížil odborník.
Podotkol, že v žiadnej krajine situácia nie je ideálna, no zdravotná starostlivosť a liečba by mala byť na Slovensku dostupná aspoň v takom rozsahu, ako v susedných štátoch. "Starostlivosť nemusí byť dostupná do takej miery, ako v Amerike či Švajčiarsku. Mali by sme byť ale porovnateľní s krajinami, ktoré vychádzali z podobnej situácie," skonštatoval.