„Obaly kontaktných šošoviek by mali obsahovať informácie o bezpečnosti šošoviek a vyhýbaní sa rizikám. Mnohí ľudia kupujú šošovky online bez toho, aby sa o tom porozprávali so zdravotníckym pracovníkom,“ doplnil. Pre štúdiu publikovanú v časopise Ophthalmology vedci prehľadali nemocničné záznamy na oddelení pohotovostí v juhovýchodnom Anglicku a zaujímali sa o pacientov s dennými alebo opakovane použiteľnými kontaktnými šošovkami.
Na oddelení zaznamenali v období od januára 2011 do augusta 2014 83 prípadov AK. Potom skontrolovali záznamy za nasledujúci rok pre používateľov kontaktných šošoviek, ktorí prišli s inou chorobou nesúvisiacou s infekciou, a našli 122 prípadov. Každý tiež vyplnil dotazník o type kontaktných šošoviek a denných aktivitách. Výsledky ukázali, že z 83 prípadov infekcie len 20 ľudí užívalo jednorazové šošovky. Zvyšných 63 používalo šošovky opakovane.
V práci vedci uviedli, že používatelia opakovane použiteľných kontaktných šošoviek sú vystavení väčšiemu riziku, pretože je pravdepodobnejšie, že si šošovky kontaminujú. Ako toto riziko znížiť? Šošovky by sa nemali nosiť cez noc a malo by sa zabrániť kontaminácii roztoku, v ktorom sú uložené. Počet prípadov AK stúpa, pričom viac ako 85 percent prípadov je zistených výlučne medzi používateľmi kontaktných šošoviek.