Slovensko nie je samo
Je dôležité vedieť, že trh s elektrinou je v Európe prepojený a Slovensko má napojenie na všetky okolité krajiny, a tie ďalej na svojich susedov. Trh je preto integrovaný, a tým pádom sa ceny pohybujú na podobnej úrovni. „Hoci to môže pôsobiť ako nevýhoda, doteraz sme z tohto prepojenia ťažili, lebo väčší trh tlačil ceny smerom dole,“ priznáva Lindák.
„Problémom je dnes práve výroba z uhlia a plynu, i to, že Nemecko ako najväčšia ekonomika vyrába zhruba tretinu elektriny z fosílnych palív.“ Mnohí spotrebitelia očakávajú, že ich pred neúnosne vysokými cenami ochráni vládna regulácia.
„Záleží však na tom, ako budú ceny nakoniec regulované,“ upozorňuje ekonóm. „Keby vláda regulovala len cenu pre domácnosti, nemuselo by to vyvolať veľký zmätok na trhu, keďže domácnosti nie sú najväčším spotrebiteľom. Teoreticky by ich spotrebu mohli pokryť jadrové elektrárne, ktoré vyrábajú lacno. Všetko záleží na dohode vlády s elektrárňami i na reakcii Európskej únie.“
Bude lepšie?
Bežného občana trápi, či aj napriek zastropovaniu alebo regulovaniu cien nebude platiť nakoniec viac. „Firmy nebudú mať pravdepodobne regulovanú cenu, a tie čo majú vysokú spotrebu, to určite zasiahne. Buď skončia, alebo to skrátka prenesú do koncových cien,“ vysvetľuje odborník.
Na otázku, či ceny elektriny v budúcnosti klesnú, neexistuje jednoznačná odpoveď. „Hoci ceny z maxima 1 000 eur za MWh už klesli na približne polovicu, pokles k cenám spred dvoch rokov sa už neočakáva. Samozrejme, všetko záleží aj na tom, ako sa Európa k tomuto trhu postaví, i ako sa bude vyvíjať vojna na Ukrajine.“