Rýchle fakty
Elektrina
Elektrina je komodita, tak ako uhlie, plyn či zlato. Keďže sa zatiaľ nedá ekonomicky výhodne skladovať, musí byť v každej sekunde v prenosovej sústave vyrovnaný dopyt a ponuka elektriny, aby nevznikalo prepätie alebo, naopak, výpadky, čím by sa elektrická sústava poškodzovala.
Odhad spotreby
Dopyt po elektrine závisí od časti dňa. Ráno a večer sú ľudia doma a majú vyššiu spotrebu než počas dňa, keď sú v práci. Spotreba závisí aj od počasia, ročného obdobia a iných faktorov.
Približný vývoj spotreby elektriny odhadujú sofistikované softvéry, ktoré vytvárajú modely s predpoveďou na týždeň, mesiac i rok vopred. Napriek tomu vzniká odchýlka od predpokladanej spotreby, ktorú je nutné v krátkom čase vyrovnávať.
Výroba a prenos
U nás sa väčšina elektriny (vyše 50 %) vyrába v jadrových elektrárňach. Nasledujú obnoviteľné zdroje, teda vodné, solárne a čiastočne veterné elektrárne, zvyšok pochádza z plynových a uhoľných elektrární. Elektrina putuje cez transformátory a stĺpy vysokého napätia naprieč krajinou, o čo sa stará SEPS (Slovenská elektrizačná prenosová sústava).
O infraštruktúru s nižším napätím sa starajú tri distribučné spoločnosti (Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná, Východoslovenská distribučná, a. s.). Na konci reťazca sú dodávatelia, ktorí stoja medzi výrobcami a koncovými spotrebiteľmi elektriny v podobe firiem a bežných ľudí. Tento trh reguluje ÚRSO - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.