Štúdia talianskych vedcov ukázala, že mliečne výrobky – najmä nízkotučné a jogurty – sú spojené s nižším rizikom vzniku cukrovky 2. typu. Červené a spracované mäso bolo spájané s vyšším rizikom cukrovky. Namiesto mäsa vedci odporúčajú jesť malé množstvo rýb a vajec, tvrdia vedci.
Cukrovka 2. typu je najbežnejšia forma cukrovky, ktorá vzniká, keď pankreas nedokáže produkovať dostatok inzulínu alebo inzulín, ktorý vytvára, nefunguje správne. Nadváha je hlavným rizikovým faktorom a predpokladá sa, že v súvislosti s ňou rastie počet prípadov cukrovky. Bežné komplikácie zahŕňajú srdcové ochorenia, ochorenia obličiek, stratu zraku a problémy s krvným obehom, ktoré môžu viesť k amputácii končatíny – nohy.
Existujúce diétne usmernenia na prevenciu cukrovky odporúčajú jesť špecifické potraviny rastlinného pôvodu, ako sú celozrnné výrobky, zelenina, ovocie, strukoviny, olivový olej a zvyčajne odporúčajú obmedziť spotrebu živočíšnych produktov. Nie všetky zdroje živočíšnych bielkovín sú však nutrične rovnaké.
Lekárka Annalisa Giosu z Neapolskej univerzity Federico II a jej kolegovia pripravili prehľad jedál, ktoré ovplyvňujú vznik cukrovky. Konzumácia 100 gramov červeného mäsa denne zvyšuje riziko cukrovky o 22 percent a konzumácia spracovaného mäsa o 30 percent. Červené mäso zahŕňa hovädzie, jahňacie a bravčové mäso, zatiaľ čo za biele mäso sa považuje kuracie a morčacie mäso. Spracované mäso predstavuje slanina, klobásy a lahôdkové mäso.
„Červené a spracované mäso sú dôležitými zdrojmi zložiek, ako sú nasýtené mastné kyseliny, cholesterol a hémové železo, o ktorých je známe, že podporujú chronický zápal na nízkej úrovni a oxidačný stres, čo môže, naopak, znížiť citlivosť buniek na inzulín,“ hovorí pre denník Express lekárka Giosu. Podľa nej sa zdá, že mliečne potraviny chránia pred cukrovkou alebo majú minimálne neutrálny vplyv na vývoj tohto stavu.