Kŕdle škorcov v týchto dňoch systematicky nalietavajú na sady, kde spôsobujú škody za tisícky eur. Za niekoľko hodín dokážu zlikvidovať úrodu. Rezort životného prostredia SR nateraz vinohradníkom povolil odstrel nezvaných hostí.
„Do 31. októbra budú mať pestovatelia hrozna vo všetkých vinohradníckych oblastiach možnosť legálne plašiť škorce,“ informuje Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska s tým, že podľa dohody s Ministerstvom životného prostredia SR je možné využiť akustické plašenie, ako aj odstrel, avšak maximálne tri výstrely do minimálne 5-tisícového kŕdľa škorcov. Odstrel musí byť však vopred nahlásený na príslušnú Chránenú krajinnú oblasť, ktorá má právo sa zúčastniť a kontrolovať spôsob rušenia. Odstrel je navyše možné vykonať iba v lokalitách, kde platí 1. stupeň ochrany mimo chránených vtáčích území, pričom nesmú byť ohrozené iné druhy živočíchov.
„Plašenie kŕdľov škorcov je potrebné obmedziť na obdobie, keď sa nalietavajúce vtáky v oblasti vinice skutočne vyskytujú,“ upresnil štátny tajomník envirorezortu Juraj Smatana. Ten čas nastal začiatkom jesene, počas ktorej v kŕdľoch kočujú krajinou. „Môžu ich byť aj tisícky. Hľadajú potravu na poliach, lietajú do záhrad na slivky, čerešne, keď ešte boli, a do vinohradov na hrozno. Tam sú naozaj nebezpečné. Keď príde na vinicu stotisícový kŕdeľ a hoduje tam 2 hodiny, nezostane tam nič,“ potvrdil prírodovedec Miroslav Saniga.
Škorec obyčajný
- Dĺžka: 19 až 22 cm
- Hmotnosť: 60 až 90 g
Čím odplašiť škorce
- ochrannými sieťami
- rozvešaním starých CD
- plašičmi vyrezanými z PET fliaš
- elektronickými plašičmi vtákov
- solárnym odpudzovačom zvierat
- dravými vtákmi
- klasickým strašiakom