Povedal to členom ústavnoprávneho výboru šéf prokuratúry Jaromír Čižnár. Nitriansku prokuratúru čaká hĺbková kontrola. „Mám neblahý pocit, že tieto veci sa podceňujú, ako to bolo v tomto prípade, že sa podkvalifikuvávajú,“ povedal Čižnár. Previerkou plánujú zistiť, či na danej prokuratúre nie je podobných problematických prípadov viac.
Čižnár mal výhrady k tomu, že už po prvotnom zadržaní podozrivých, po októbrovej bitke, sa neskúmali dôvody prípadnej väzby. Policajti referovali, že plánovaným dôvodom väzby je pokračovanie v trestnej činnosti. „Mala sa minimálne zaujímať, či dôvody väzby pominuli, alebo sa niečo zmenilo,“ povedal Čižnár. Prokurátorka sa mala zaujímať aj o prepúšťané osoby. „Mala uložiť policajtovi, nech v špeciálnej evidencii zistí, akí sú to ľudia,“ dodal s tým, že o špeciálnej evidencii nesmie hovoriť. Prokurátorka by podľa Čižnára zistila zaujímavé veci. „Poniektorí páni už mali rovnaké výčiny – kopali a bili po celom tele“.
Čižnár by si na mieste prokurátorky dal ten spis aspoň predložiť - zistila by podľa neho nielen to, že neboli dokumentované dôvody väzby, ale aj spomínané iné veci.
Druhá prokurátorka pochybila po tom, ako dostala na stôl uznesenie o trestnom stíhanie za výtržníctvo neznámych páchateľov. „Čuduj sa svete, bolo vznesené vo veci, lebo páchatelia boli neznámi,“ opísal svoje prekvapenie šéf prokuratúry, že prokurátorka nechala uznesenie tak. Pritom mali podozrivých ľudí už pred tým zadržaných na polícii. „Ja by som nepochopil, že niekoho, ktorého mám zadržaného, tak na druhý deň ho nepoznám“.
Obvinenie nielen z výtržníctva
Podľa Čižnára mali podozrivých obviniť minimálne z výtržníctva hneď po útoku. Keby prokurátorka videla spis, zistila by, že tam bolo aj podozrenie z ublíženia na zdraví. Ani po druhom zadržaní neboli dôvody väzby podľa neho dokumentované. Tejto prokurátorke vyčíta aj ďalšiu vec. „Videla spisový materiál prvýkrát 29. januára,“ povedal s tým, že inak by zistila že niektorí z podozrivých sa už v minulosti dopustili deliktov násilnej povahy. „Ak sú dôvody obvinenia, treba ho vzniesť bez meškania,“ poznamenal generálny prokurátor. V prípade budú preverovať aj to, či bitka nebola pomstou za prípadnú predchádzajúcu udalosť.
Prokurátorka z Nitry nechala prepustiť päticu mužov obvinených z októbrového útoku na ľudí z baru v Nitre, hoci polícia pripravil návrh na ich väzbu. Na slobodu sa dostali 30. januára, teda dva dni po tom, ako ich zadržali a obvinili. Zadržali ich 28. januára, v deň medializácie kamerového záznamu bitky pred barom, ktorá sa udiala už začiatkom októbra 2013. Generálna prokuratúra si od prokurátora z Nitry najprv vyžiadala analýzu kauzy. Tá jej nestačila, napokon požiadala aj o spisy, aby ich mohla preskúmať. Po stretnutí s nitrianskym okresným a krajským prokurátorom Čižnár konštatoval pochybenia a nariadil disciplinárne konzekvencie.
Útoky neonacistov pred študentským barom v Nitre, rozvírili verejnú mienku po spomínanej medializácii nahrávky jedného z incidentov. Skupina údajných neonacistov z kartárskeho klubu, ktorý sídli na druhej strane ulice, na videu surovo bije ľudí pred študentským barom. Partia mladých mužov zaútočila po hádke a konflikte s obsluhou. Útok sa stal v noci z 5. na 6. októbra 2013, polícia piatich mužov zadržala a obvinila po takmer štyroch mesiacoch. Podľa ministra vnútra Kaliňáka to nie je dlhý čas. Policajti podľa neho pracovali na dôkazoch, aby mohli skupinu obviniť z pokusu o ťažké ublíženie na zdraví. Pri incidente sa zranili traja ľudia, podľa lekárskej správy si ich zranenia nevyžiadali pri správnom liečebnom postupe dobu liečenia viac ako 42 dní. Vyšetrovateľ obvinil 24-ročného Dušana V., 21-ročného Petra S., 26-ročného Borisa H., 33-ročného Martina B. a 24-ročného Michala P zo zločinov ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva. Hrozí im trest odňatia slobody na päť až 12 rokov.