Hoci bezpečné z tohto hľadiska nie je žiadne množstvo etanolu, relatívne riziko rakoviny je u striedmeho pitia tak malé, že lekári konzumáciu alkoholu nevylučujú úplne. Striedmi pijani totiž majú zdravšie srdce a cievy. Tiež menej často ochorejú na demenciu. Prečo? To nikto netuší. Presný mechanizmus účinkov popísaný nikdy nebol.
Agentúra Famous informuje, že výskum vychádzal z rozsiahlej analýzy konzumácie alkoholu u dvadsaťpäťtisíc osôb nad šesťdesiat rokov. Z tejto vzorky populácie vyplýva, že osoby, ktoré celý život abstinovali, ochoreli na demenciu (napríklad Alzheimerovou chorobou) častejšie ako osoby, ktoré pili striedmo. Nadmerný príjem alkoholu riziko demencie zase naopak zvýšil.
U ľudí, ktorí pili jeden až dva drinky denne, sa riziko znížilo o 38 percent v porovnaní s abstinentmi. A to je už relatívne vysoká miera. Prečo etanol chráni pred rozvojom demencie v malom množstve, sa nevie. Vieme, že etanol postupne poškodzuje nervové tkanivo. Pri častej konzumácii a vyššej koncentrácii etanolu v krvi je mozog už vážne poškodzovaný.