2. Čaká nás recesia?
Bez ďalších opatrení vlády zrejme áno, no len mierna a dočasná. Spomalí sa tvorba pracovných miest a reálne príjmy klesnú druhý rok po sebe. Vysoká inflácia doľahne na kúpyschopnosť obyvateľov. Ani čerpanie prostriedkov z úspor a prípadné ďalšie pôžičky zrejme neodvrátia citeľný pokles spotreby domácností. Ľudia budú okresávať výdavky, ktoré nie sú nevyhnutné. To sa odrazí najmä v sektore služieb.
3. Čo bude so mzdami?
Platy porastú, no ceny porastú rýchlejšie, čo znamená, že vyššie sumy na výplatných páskach nepokryjú rastúce náklady domácností. Za dva roky, rátajúc od tohto roku, sa kúpna sila príjmov domácností zníži približne o desatinu.
Očakávame silnejší politický tlak ako NBS
Michal Lehuta, makroekonóm VÚB
- Veľký šok do inflácie príde v januári, keď sa oficiálne zvýšia regulované ceny energií, teda elektriny, plynu, tepla a teplej vody (mesačné zálohové platby sa ľuďom môžu zvyšovať priebežne už aj teraz alebo až do leta budúceho roku, ale tie do výpočtu inflácie nevstupujú). Doteraz totiž regulované ceny pre domácnosti v tomto roku vzrástli len zhruba na úroveň roku 2019 a nereflektovali dramatický vývoj na komoditných trhoch. Stále však nevieme, ako presne tieto regulované ceny v januári porastú – preto sú aj v prognózach inflácie na budúci rok také veľké rozdiely. To znamená, že inflácia by mohla dosiahnuť rekord v januári a potom sa už znižovať. Ale či to bude z 22 % na možno 13 % do konca budúceho roka, ako predpokladá NBS, alebo skôr zo 16-17 % na 8-9 % koncom roka, ako predpokladáme my, závisí od konečného výsledku spomínaných regulovaných cien.