Počas tejto jesene ide už o druhé pozorovanie nového vtáčieho druhu. Po tom, čo začiatkom septembra pri Trnave zazreli plameniaka ružového, ochranári nahrali spev ďalšieho exotického operenca. Po ľabtuške teraz pátrajú na Poiplí pri Lučenci.
Nový vtáčí druh zo Strednej Ázie, odkiaľ preletel až neuveriteľných 6 000 km, zaznamenali v Chránenom vtáčom území Poiplie na poliach pri Lučenci. „Keď som ľabtušku počul a neskôr zbadal počas monitoringu migrácie vtákov, hneď som vedel, že ide o niečo nezvyčajné. Podľa charakteristického hlasu, ktorý sa mi podarilo nahrať diktafónom, a dodatočného pozorovania som druh finálne určil,“ povedal Marian Mojžiš zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
Ľabtušku veľkú spozoroval počas monitoringu zameraného na migráciu kane močiarnej, ktorý sa vykonáva v rámci projektu LIFE IPORSEN. Podľa Mojžiša sa vták líšil od iných druhov ľabtušky svojou veľkosťou a originálnym hlasovým prejavom. „Som rád, že sa toto nové pozorovanie podarilo práve na Poiplí, ktoré je významnou zastávkou migrujúcich vtákov u nás,“ uviedol Matej Repel, manažér projektu, ktorý predpokladá zaradenie ľabtušky veľkej do zoznamu vtákov, ktoré boli na Slovensku pozorované vo voľnej prírode.
Počas tejto jesene ide už o druhé pozorovanie, začiatkom septembra zaznamenali pri Trnave exotického plameniaka ružového. Išlo o jedného mladého lietajúceho a samostatného jedinca. Podľa jeho správania a absencie označenia ornitológovia usúdili, že nejde o jedinca uniknutého zo zajatia. Pravdepodobne priletel z hniezda zo severného Talianska.
Ľabtuška veľká
Rozmery: 17 - 20 cm
Hmotnosť: 20 - 28 g
Sfarbený nenápadne, v hnedých tónoch na vrchu tela a svetlejšie na bruchu a spodnej časti chvosta. Sťahovavý vták, ktorý sa rozmnožuje na sibírskych lúčnych a trávnatých biotopoch a zimuje v juhovýchodnej Ázii. V posledných rokoch sa stal pravidelným návštevníkom Európy.