Ako píše New York Post, 24-ročná Laura Hawkinsová pred dvomi rokmi cestovala po Austrálii, keď sa jedného rána zobudila a nevedela otvoriť pravé oko. „Mala som doslova tie najznesiteľnejšie bolesti vôbec. Vedela som, že niečo nie je v poriadku,“ opísala Britka. Napriek tomu, že kontaktné šošovky nosila takmer desať rokov bez akýchkoľvek problémov, predtým už zápal v oku mala. Toto však bolo horšie.
„Nemohla som otvoriť oko. Dokonca aj malý kúsok svetla, ktorý sa mi doň dostal, mi pripadal ako pálčivá bolesť. Vôbec som nevedela povedať, či vidím alebo nie,“ uviedla. Šla na pohotovosť, kde jej oznámili, že infekcia z jej dvojtýždňových jednorazových kontaktných šošoviek spôsobila, že jej na rohovke vyrástol veľký vred. Akoby to nebolo dosť zlé, povedali jej, že ak nebudú konať rýchlo, hrozí jej slepota.
Podľa nich Laurine kontaktné šošovky zachytili baktérie z jej kozmetického vrecka, pretože puzdro mala v ňom. „Doktori si myslia, že som si buď poškrabala oko, keď som vyberala šošovky, alebo bola kontaminovaná samotná kontaktná šošovka,“ vysvetlila. Na pravom oku jej po incidente zostali jazvy. „Sú naozaj zlé, pretože sú hlboké a na oku. Lekári povedali, že mám počkať rok, či sa videnie nezlepší. Ak nie, môžem podstúpiť transplantáciu rohovky,“ dodala.
Na pravé oko je čiastočne slepá. „Môj zrak sa nevrátil. Nevidím na to oko dobre, najmä keď je noc a svetlá svietia prijasno. Vtedy jednoducho nevidím,“ povedala. Giles Edmondsová, riaditeľka klinických služieb v spoločnosti Specsavers, uviedla, že najdôležitejšie sú dobré hygienické návyky, ako je umývanie rúk a používanie fyziologického roztoku pri manipulácii s kontaktnými šošovkami, ale rovnako dôležité je aj to, kde ich skladujete.
„Musíte si dávať pozor aj na to, kde ukladáte puzdro na šošovky, pretože vo svojom okolí môže ľahko zachytiť baktérie, ktoré môžu spôsobiť začervenanie očí, podráždenie alebo dokonca infekciu. Taška s make-upom je pre baktérie živnou pôdou,“ uzavrela.