Lengvarský reaguje
Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Lengvarského reaguje, že opakovane sa snažili dohodnúť. „My, samozrejme, situáciu sledujeme. V priebehu víkendu nechávam spracovať za jednotlivé nemocnice konkrétne počty lekárov v konkrétnych odbornostiach, takisto, samozrejme, ich štruktúru a v pondelok o štvrtej máme stretnutie so všetkými riaditeľmi nemocníc a následne budeme situáciu riešiť,“ reagoval Lengvarský.
„Závažnejšie je tvrdenie, že ministerstvo nič nerobí, len čaká na počet výpovedí. To je krajne nepravdivá informácia. Ministerstvo rokuje nielen s lekármi, ale aj so zástupcami ďalších zdravotníckych povolaní. Len na základe toho sa podarilo pripraviť komplexné zvýšenie platov všetkých zdravotníkov,“ dodal minister.
Dva mesiace na rokovanie
Teraz nasledujú dva mesiace, počas ktorých sa rozhodne, či lekári zotrvajú vo výpovediach, alebo ich napokon stiahnu. Čo by bolo pre nich dostatočné na to, aby tak spravili? „Musíme vedieť, že sa na tom pracuje. Chápeme, že to nejde zo dňa na deň. Ponúkli sme cestu, že spravme dohodu medzi vládou a lekármi, keď nám predostrú termíny a kroky, sme ochotní sa vrátiť,“ uviedli odborári s tým, že požadujú akési memorandum. V roku 2011 došlo k podobnej situácii, keď zotrvalo vo výpovediach 1 200 lekárov, no podalo ich 2 400. Prečo je ich teraz menej?
„Vtedy sme to zobrali zoširoka, že podal každý, kto mohol. Teraz sme povedali, že chceme tých, ktorí to myslia vážne a vydržia dokonca,“ uzavrel. Na výčitku predstaviteľov súčasnej vlády, že lekári takéto nátlakové akcie nerobili počas vlád Smeru, majú jasnú odpoveď. „Brutálny úpadok bol akcelerovaný počas pandémie, všetky krajiny zareagovali, my nie. Situácia prišla teraz, ten, ktorý by tu bol, tak by ten horúci zemiak dostal do ruky,“ skonštatoval lekár Miroslav Mendel.