Vláda môže vyhlásiť núdzový stav
Dušan Zachar, analytik, INEKO
Sú podľa vás požiadavky lekárov opodstatnené?
Je dobrým právom každého odborára mať nejaké požiadavky, najmä čo sa týka platových podmienok, a štandardom by malo byť, aby sa riešili v kolektívnom vyjednávaní. Čo sa týka iných požiadaviek, tak rozumiem snahe zlepšiť slovenské zdravotníctvo, treba si však uvedomiť, že odbory nemôžu suplovať politikov, ktorí sú volení a majú tú legitimáciu robiť reformy. Čiže dobre, že upozorňujú na problémy a chcú ich riešiť, ale dávať si to ako požiadavku na hromadné výpovede sa mi zdá už trošku príliš.
Myslíte si, že sa nakoniec s vládou dohodnú?
Ja som videl informáciu na webe ministerstva zdravotníctva, ktoré dalo odpovede lekárskym odborom, čo urobili konkrétne v tých ôsmich bodoch, v tých požiadavkách. Je to také technické čítanie, je to aj veľa zmien, menších. Pravdepodobne to odborári posúdia ako nedostatočné a budú musieť rokovať ďalej. Myslím si, že ministerstvo má snahu niečo robiť. Určite by sa malo robiť viac a intenzívnejšie, ale nie je možné za rok a pol alebo za dva roky riešiť veci, ktoré tu spali viac ako desať rokov.
Ak budú lekári v nemocniciach naozaj chýbať, aké má vláda možnosti riešiť situáciu?
Aj keď to budú stovky alebo okolo tisíc lekárov, ktorí vytrvajú vo výpovediach, tak to môže ochromiť aj väčšie nemocnice. Dá sa to vyriešiť len tak, že tí lekári, ktorí tam zostanú, budú oveľa viac slúžiť, čo je riešiteľné len na veľmi krátky čas, lebo to je mimo ľudských možností tak veľa pracovať. Môže byť vyhlásený núdzový stav a lekárov prinútia, aby pracovali. Môžu byť povolaní lekári z okolitých krajín v rámci nejakej núdzovej pomoci.
Takže by to bol kolaps zdravotníctva?
Áno, najmä ak by chýbali anestéziológovia, internisti, bez ktorých nie je možné poskytovať ďalšiu zdravotnú starostlivosť. Nie som fanúšik týchto nátlakových akcií, lebo na to doplatia len pacienti a pán Visolajský mohol veľa zmeniť, keď dostal ponuku byť štátnym tajomníkom na ministerstve.