Slabé dôkazy?
Podnikateľ poskytol orgánom činným v trestnom konaní niekoľko dôkazov proti samotnému Žatkovi. Malo ísť o SMS správy, zvukové nahrávky, doklady o výbere peňazí z účtu, video. Polícia dala na pokyn Generálnej prokuratúry vyhotoviť znalecké posudky, aby posúdili vierohodnosť, a posudky mali vyjsť v jeho prospech.
Prešovskej polícii a prokuratúre to však nestačilo a argumentovali, že zvukové nahrávky neboli zaobstarané zákonne. Keďže polícia a prokuratúra trestné konanie zastavili, o zákonnosti nahrávok nemohol v tomto prípade rozhodnúť súd. „Nahrávka získaná utajovaným spôsobom (bez súhlasu) z dôvodu možného získania informácie, ktorá by mohla byť použiteľná niekedy v budúcnosti v trestnom či inom konaní, je v rozpore so zákonom,“ uviedol pre Nový Čas advokát Bános.
Usvedčia súkromné nahrávky?
Róbert Bános, advokát
Čo sa týka použiteľnosti súkromných nahrávok ako dôkazov v trestnom konaní, vo všeobecnosti platí, že ako dôkaz možno použiť všetko, čo môže prispieť k objasneniu veci a čo sa získalo zákonným spôsobom. Zákon neumožňuje nikomu zaznamenávanie zvukových alebo obrazových záznamov z dôvodu získania dôkazu proti takejto osobe. Toto oprávnenie majú len OČTK, súdy alebo iné osobitné orgány verejnej moci spravidla len na podklade rozhodnutia či súhlasu príslušného orgánu. Je však pravda, že uvedené neplatí absolútne pri všetkých prípadoch a je výlučne na rozhodnutí OČTK, resp. súdu, akým spôsobom posúdia zákonnosť takéhoto dôkazu. Z aplikačnej praxe napríklad vyplýva, že súkromná nahrávka by mohla byť považovaná za zákonnú v prípade, ak osoba konala v krajnej núdzi.