"Rozumieme lekárom ústavných zariadení, ktorí v tomto čase podávajú výpovede. Situácia v zdravotníctve je neznesiteľná a je najvyšší čas ju riešiť. Musíme však upozorniť, že za nemocnicami budú nasledovať súkromné ambulancie, pokiaľ nebude prijatý rozpočet, ktorý im umožní prežiť," povedal MUDr. Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov pre Nový Čas s tým, že energie, zdravotnícky materiál i služby už lekárom začínajú lámať väzy.
"Nemáme prostriedky na mzdy v takej výške, aby sme si mohli udržať sestry a získať lekárov. Už dnes 40% z nás môže ísť do dôchodku a pokiaľ sa situácia nezlepší v systéme ich neudržíme. Žiadame preto o pomoc štát a rozpočet na rok 2023 o 35% vyšší oproti reálnej spotrebe ambulantného sektoru v tomto roku. V opačnom prípade naplníme scenár, ktorý sme si schválili na Valnom zhromaždení. Ide o 'scenár prežitia', ktorého súčasťou budú aj úhrady pacientov. Robíme to pre pacientov, aby aj budúci rok našli svoje ambulancie a nemuseli sme ich zavrieť," uzavrel Šóth.
Hromadné výpovede lekárov slovenské zdravotníctvo zažilo koncom roku 2011. Odchod asi 1200 lekárov z nemocníc vtedy viedol k vyhláseniu núdzového stavu. Do akcie sa pôvodne zapojilo vyše 2400 lekárov, nakoniec na svojej výpovedi trvala asi polovica z nich. Zdravotníci sa vtedy rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek.