Ste v strednom veku a mávate nočné mory? Nová štúdia naznačuje, že demencia môže číhať za rohom. Vedci tvrdia, že zlé sny sa stávajú bežnými v priebehu rokov – a možno aj desaťročí – predtým, ako sa prejaví strata pamäti.
Tím z Univerzity v Birminghame uviedol, že ich zistenia sú „dôležité“ a môžu pomôcť odhaliť pacientov v „najskorších štádiách“ demencie. „Veľmi málo indikátorov rizika demencie možno identifikovať už v strednom veku. Aj keď je potrebné urobiť viac práce na potvrdenie týchto väzieb, veríme, že zlé sny by mohli byť užitočným spôsobom, ako identifikovať jednotlivcov s vysokým rizikom,“ vysvetľuje vedúci výskumník Dr. Abidemi Otaiku. Podľa neho by včasné odhalenie mohlo lekárom pomôcť prijať „stratégie na spomalenie nástupu choroby“.
Aj keď je demencia nevyliečiteľná, skorá identifikácia demencie môže pomôcť spomaliť zničujúcu progresiu ochorenia. Zdravé stravovanie a pravidelné cvičenie sú len dva faktory, o ktorých sa vie, že znižujú riziko vzniku krutej poruchy, ktorou trpí len v Británii 850 000 ľudí.
Štúdia publikovaná v časopise eClinicalMedicine pozostávala z dvoch častí. V rámci prvej časti projektu bolo počas deviatich rokov sledovaných 605 dospelých bez demencie vo veku od 35 do 64 rokov. Boli požiadaní, aby dokončili pamäťové testy na začiatku štúdie a ešte raz na konci. Dobrovoľníkov sa tiež pýtali na ich spánkový režim a na to, či majú nočné mory.
Podrobnosti z pamäťových testov sa použili na sledovanie toho, ako rýchlo sa zhoršila ich mozgová sila. Toto je známe ako „úpadok kognitívnych funkcií“ a je to prirodzený dôsledok starnutia. Rýchlejší pokles, ako sa očakávalo, však môže byť predchodcom demencie. Dospelí v strednom veku, ktorí zažili aspoň dve nočné mory týždenne, mali štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť, že zažijú „významný“ kognitívny pokles, v porovnaní s tými, ktorí netrpeli žiadnymi nočnými morami.
Vedci neveria, že nočné mory, ktorými pravidelne trpí 5 % dospelých, spôsobujú demenciu. Namiesto toho si myslia, že môžu byť potenciálne vedľajším produktom neurodegenerácie v pravom prednom laloku.
Čo je demencia?
Demencia je zastrešujúci pojem, ktorý sa používa na opis radu progresívnych neurologických porúch (tie, ktoré postihujú mozog), ktoré ovplyvňujú pamäť, myslenie a správanie. Existuje mnoho rôznych typov demencie, z ktorých Alzheimerova choroba je najbežnejšia. Postihuje 50 až 75 % diagnostikovaných.
Demencia je celosvetovým problémom, no najčastejšie sa vyskytuje v bohatších krajinách, kde sa ľudia pravdepodobne dožívajú vysokého veku. V súčasnosti neexistuje žiadny liek na demenciu, ale nové lieky môžu spomaliť jeho progresiu a čím skôr sa demencia diagnostikuje, tým účinnejšia je liečba.