Je pre mňa frustrujúce kam sme to dotiahli
Darina LACZOVÁ (53), sekundárna lekárka-neonatologička, JIRS PC - novorodenecké oddelenie, FNsP J. A. Reimana v Prešove
1. „Napriek tomu, že niekoľko rokov vypisujeme s kolegyňami DRG výkony (klasifikačný systém hospitalizačných prípadov), nemáme žiadnu spätnú väzbu k tomu, či to poisťovne vôbec niekedy budú platiť a v plnej cene. Momentálne na svojom oddelení nepociťujeme málo zamestnancov, ale sú oddelenia v rámci nemocnice, kde pracujú sestry aj lekári vysoko nad rámec únosnosti pre ľudský organizmus. Vzdelávanie na lekárskych fakultách na Slovensku neviem veľmi podrobne posúdiť, ale viem, že minimálne tieto dva roky počas covidu to bolo na Slovensku s vyučovaním dosť zlé, v Česku chodili medici do školy a nemocníc zarovno s lekármi a online boli len prednášky, praktické cvičenia a pitvy sa nedajú naučiť cez počítač.
Ak sa rušia oddelenia v malých nemocniciach, treba sa zamyslieť nad tým, kto nahradí starostlivosť o pacientov tam, kam sa majú následne títo pacienti posunúť. Pre mňa osobne je frustrujúce, kam sa zdravotná starostlivosť na Slovensku dostala a jej konkurencieschopnosť voči okolitým štátom (nemyslím Nemecko, Francúzsko a iné, ale Česko, Maďarsko, Poľsko). Samozrejme, súvisí s tým aj ekonomické ohodnotenie pracovníkov v zdravotníctve, nielen lekárov, ale, samozrejme, aj sestier, sanitárov, psychológov, ku ktorým sa, mimochodom, nedokážeme prepracovať ani ako oddelenie.V neposlednom rade, chceme kvalitné ohodnotenie aj pre kvalitných zamestnancov v technickom zabezpečení, ktorí sa v nemocniciach veľmi často obmieňajú.“
2. „Vyhliadnuté nemám zatiaľ nič, idem do rizika, pretože mám tolerantnú rodinu a verím, že kým budem mať jasný plán B, tak ma budú chvíľu znášať častejšie doma. Určite nechcem byť nezamestnaná, ale pri nedostatku pediatrov v nemocniciach a na obvodoch verím, že sa dokážem zamestnať, napriek tomu, že pri lepšej situácii v zdravotníctve by som o iných možnostiach vôbec neuvažovala.“