Slovensko nedávno schválilo zákon, ktorý povoľuje siahnuť na elektrinu v prípade núdze. Na to sa odvoláva aj premiér. „Ak nám nepomôžete fi nančne, tak máme plán B, že elektrina, ktorá sa na Slovensku vyrobí, nepôjde do tých krajín, ktoré ju majú kúpenú, ale dáme ju svojim občanom a firmám. Dôležité je, aby naši európski partneri vedeli, že ak sa nedočkáme pomoci od nich, budeme si musieť pomôcť sami
Plán A
1. Zdanenie obchodníkov s elektrinou v tých európskych štátoch, kde sme predali elektrinu za 100 €/ MWh a oni ju predávajú za 500 €/MWh - štáty by následne nadmerný zisk vrátili na Slovensko na základe podielu elektriny, ktorý sme tam poslali.
2. Uvoľnenie európskych peňazí, ktoré nie sú vyčerpané, a použijeme ich ako pri COVID-19 na pomoc ľuďom a podnikateľom, aby mohli platiť drahé energie.
Plán B
Ak neprejdú plány A ani B, premiér Heger hovorí o znárodnení elektriny, ktorá sa vyrobí na Slovensku, a nedodržaní zmlúv so zahraničnými partnermi, ktorým Slovenské elektrárne energiu na rok 2023 už predali. Po spustení tretieho bloku Mochoviec sme sebestační v jej výrobe. Produkcia elektriny u nás totiž stojí niekoľkonásobne menej, ako sa v súčasnosti predáva na trhu. Problémom sú prípadné arbitrážne konania, keďže by sme vyplatili obchodníkov len sumou, za ktorú to kúpili, a nie súčasnou oveľa vyššou. Minister hospodárstva hovorí o krajnom kroku, ktorým by sa rozbil trh, ale pripúšťa, že prípadné súdy by sme vedeli obhájiť.