Lengvarský tvrdí, že v pondelok (3.10.) bude mať rokovania so šéfmi nemocníc, aby zistil presný stav a to, čo sa bude diať ďalej. „V priebehu piatka a víkendu som nechal spracovať za jednotlivé nemocnice konkrétne počty lekárov v konkrétnych odbornostiach, tiež ich štruktúru, teda či sú so špecializáciou alebo bez špecializácie,“ priblížil minister. „V skorej dobe sa mám s LOZ stretnúť a budeme sa vzájomne informovať, aké sú konečné požiadavky a akým spôsobom majú byť plnené,“ doplnil. Rezort odmieta tvrdenia lekárskych odborárov o nezáujme a ničnerobení.
Nový Čas oslovil aj viaceré nemocnice, ako sa pripravujú na prípadný odchod množstva ich kolegov. „Aktuálne sa na poskytovaní zdravotnej starostlivosti v UNLP nič nemení, pretože plynie 2-mesačná výpovedná lehota. Pre všetky medicínske pracoviská má nemocnica vytvorené krízové scenáre pre rôzne počty výpovedí tak, aby sme vedeli zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť, plynulú prevádzku,“ skonštatovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Košice Monika Krišková.
Bratislavská Univerzitná nemocnica zatiaľ sumarizuje, koľko lekárov odíde. „Odhadovaný počet výpovedí za všetky naše nemocnice by mal byť 400 až 500,“ skonštatovala hovorkyňa Eva Kliská. Veria, že spoločne s ministerstvom sa ešte podarí situáciu stabilizovať. „Čo sa týka krízových plánov, tie budeme vedieť detailnejšie opísať až po analýze výpovedí, pretože v tejto chvíli ešte nevieme, ktoré lekárske odbornosti by výpoveďami boli zasiahnuté najviac,“ uzavrela.
Čo sa môže diať
1. Vyhlásenie núdzového stavu
Vláda môže v takejto situácii vyhlásiť núdzový stav, k čomu v roku 2011 aj došlo. Išlo o 16 nemocníc, kde najviac pociťovali nedostatok lekárov a neboli schopné poskytovať ani akútnu starostlivosť. Takýto krok mal rebelujúcich lekárov pod hrozbou sankcií a trestného stíhania donútiť pracovať. Stovky doktorov však takýto režim bojkotovali a s výhovorkou o pracovnej neschopnosti do služby nenastúpili. Riaditeľ vtedy rozhodoval, ktorých lekárov potrebuje, aby vedel zabezpečiť chod nemocnice. Problémom totiž bolo, že aj zariadenia, kde mali dostatok lekárov, sa mohli dostať pod tlak, keďže by boli zavalené množstvom pacientov.