2. Povolanie zdravotníkov zo zahraničia
Dôležitým opatrením môže byť aj to, že našim pacientom budú pomáhať aj nemocnice z pohraničia - Česka a Rakúska. Západní susedia ponúkli v roku 2011 Slovensku možnosť ošetrenia v nemocniciach na svojom území. Česi dokonca poskytli aj lekárov, ktorí mohli prísť na Slovensko.
3. Nasadenie vojenských lekárov
Do služby môžu povolať krízové operačné stredisko a Armádu SR, ktorej vojenskí lekári zabezpečia operácie. „Počítame aj s lekármi, ktorí sú v súkromných zariadeniach,“ vyhlásil v roku 2011 minister Uhliarik. V súčasnosti máme približne 80 vojenských lekárov a 300 zdravotníckych pracovníkov, ktorí pôsobia v armáde.
4. Presun pacientov a spájanie oddelení
V roku 2011 napokon reálne podalo výpovede 1 200 lekárov. Podľa vtedajšieho ministra Ivana Uhliarika boli najviac postihnuté nemocnice na Považí či Orave a Liptove. Ako to vtedy riešili kompetentní? „Aj tam vieme túto starostlivosť (akútnu) zabezpečiť - presunom pacientov, odsunom týchto pacientov do iných blízkych nemocníc, napríklad gynekológiu do Ilavy, interné oddelenia napríklad do Nového Mesta, ktoré kapacity majú, prípadne vypožičaním si lekárov,“ presviedčal v tom čase minister. Zároveň nariadil spájanie niektorých oddelení a racionalizáciu lôžok.