Exminister zdravotníctva Uhliarik: Bude sa opakovať situácia ako počas covidu!
Aké má štát možnosti, ak by 2 000 lekárov zostalo vo výpovediach až do konca výpovednej lehoty?
Štát musí v prvom rade zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre pacientov a tak musí aj postupovať z hľadiska rokovania, vláda má na to dva mesiace. Ale aj na druhej strane barikády, toho rokovacieho stola, musí byť vôľa sa dohodnúť a uznať, že reálne možnosti štátu nie sú neobmedzené, či už z hľadiska platov a možno aj zákonov, ktoré požadajú lekárski odborári.
Nastal by núdzový stav?
My sme si núdzový stav vyskúšali za covidu, takže nemocnice vedia, čo majú robiť. Aj v roku 2011 dali lekári výpovede, ale to sme rokovali. Jedinou víziou bolo, aby sa nikomu nič nestalo, aby naozaj nezomrel niekto, lebo to sa z vás potom nezmyje.
Ale povedzme, že sa nedohodnú a lekári výpovede nestiahnu. Čo potom?
Ja chápem ministra, keď hovoril, že potrebuje vidieť, aké je regionálne rozloženie tých výpovedí. Zoberte si, že máte Bratislavu. Tu, keby v jednej nemocnici bolo horšie, teoreticky zasupluje čiastočne druhá. Regionálne nemocnice budú mať obrovský problém. Minister sa na to musí pozrieť, aké má rozvrstvenie a potom rokovať.
Čo teda môže štát urobiť, keď budú chýbať lekári?
Už sme to zažili za covidu, bol nedostatok zdravotníckeho personálu v nemocniciach, lebo boli chorí a bol pretlak pacientov. Ja som bol vtedy riaditeľom. Čiže vieme, čo máme robiť. Je to relatívne výhoda oproti roku 2011. My sme v roku 2011 zavolali českých lekárov a nikdy sme si to reálne na tom bojisku nevyskúšali. Mali sme nachystané určité scenáre, ale našťastie k nim nedošlo, lebo sme podpísali memorandum. Nedošlo teda k tomu, že sme museli presúvať pacientov a pod. Odo mňa nikdy nezískate tvrdenie typu, že to skolabuje. Pretože ono to neskolabuje, akurát obmedzí.