Dievčatá sa nebijú
Voľba iných stratégií pri riešení konfliktov súvisí podľa psychologičky aj s výchovou, v rámci ktorej sa u chlapcov viac tolerujú fyzické potýčky. „Naopak, dievčatám hovoríme, že by sa nemali biť.
Ak sa ľudia dostanú do fyzického konfliktu, vypovedá to o neúcte k druhému a o zlyhaní v komunikácii. Dochádza k tomu, keď je človek takpovediac zahnaný do kúta a útočí. Je to chvíľa, keď nerozmýšľa racionálne, ale má zahmlené vedomie,“ vysvetľuje psychologička dôvody, prečo sa spory môžu zmeniť na fyzický útok.
Múdrejší ustúpi
„Za bežných okolností, keď je človek zdravý, dokáže primerane reagovať na vypäté situácie, aj keď je druhá strana v afekte a útočí. Tu platí staré známe heslo, že múdrejší ustúpi. Je to zvyčajne ten, kto má na to situáciu zvládnuť,“ objasňuje psychologička. „Otázkou je, ako to budú tieto ženy riešiť. Ako verejné osoby sú vzormi a so svojím zlyhaním budú musieť žiť. Zároveň vidíme, že dianie v spoločnosti sa odzrkadľuje aj na najvyšších miestach v štáte.“ Hoci väčšina ľudí svoje agresívne správanie spätne oľutuje podobne ako v prípade oboch poslankýň, ak sa tento vzorec opakuje, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc.