Hoci si občania v priebehu posledných rokov museli zvyknúť na divoké slovné útoky medzi politikmi, do vlasov si skákali zatiaľ len pomyselne. Ako je to vlastne s agresiou u žien a za akých okolností pohár trpezlivosti dokáže pretiecť, sme sa opýtali psychologičky Zlatice Bartíkovej.
Bitka poslankýň bola pre niekoho prekvapením, pre iného len odvrátenou súčasťou sveta politiky. O dlhodobom konflikte Jany Bittó Cigánikovej a bývalej tenistky Romany Tabák vie verejnosť už nejakú dobu. Zatiaľ čo doteraz na seba útočili maximálne slovne, pred mesiacom vraj nakoniec prišlo na rad ťahanie za vlasy i úder do tváre.
Pod tlakom
Keďže toto správanie nie je medzi dospelými ženami na verejnosti bežné, spýtali sme sa psychologičky Zlatice Bartíkovej, čo za tým mohlo stáť. „Spôsob, akým poslankyne reagovali, svedčí o tom, že sú obe dlhodobo pod tlakom. Ak je konflikt dlhšiu dobu neriešený a potlačovaný, môže nakoniec dôjsť k situácii, keď sa povestný ventil uvoľní a dôjde aj k fyzickej potýčke,“ potvrdila odborníčka.
„Vo všeobecnosti majú ženy k dispozícii iný zvládací mechanizmus a uchyľujú sa k fyzickému násiliu menej.“ Potvrdzujú to aj výskumy z oblasti behaviorálnej neurovedy. Ženy si zvyčajne volia iné, nefyzické formy agresie, napríklad ohováranie. Neraz ich od fyzického útoku odradí pomyslenie na prípadné zranenia, ktoré by mohli utrpieť. Alkohol či drogy však aj u nežnejšieho pohlavia môžu spúšťať agresivitu, rovnako ako u mužov.