„Ak to pán Putin robí, tak my musíme urobiť protiťah a jednoducho úplne jednoduchým mechanizmom, ktorý funguje na komoditných, ale aj na akciových trhoch bežne,“ vraví minister. Vysvetľuje, že burza v takýchto prípadoch „vypne“ túto komoditu, jej cena sa zastropuje a komodita sa ďalej obchoduje pri zastropovanej cene, kým sa situácia neupokojí. „To je úplne štandardný krok, a to ideme urobiť pri plyne,“ vysvetľuje Hirman. „To je náš návrh, to je podstata, aby sme tú cenu zastropovali na úrovni, ktorá bude prijateľná pre našich dodávateľov,“ povedal.
Aj premiér Eduard Heger v relácii RTVS Sobotné dialógy ubezpečil občanov, že vláda nedopustí, aby slovenská ekonomika v dôsledku energetickej krízy skolabovala. Povedal, že ak EÚ nepomôže Slovensku uvoľnením nevyčerpaných eurofondov alebo dobrovoľným prerozdelením výnosov z mimoriadneho zdanenia ziskov energetických spoločností, Slovensko má pripravený plán B.
Mal na mysli možnosť znárodnenia na Slovensku vyrobenej elektriny, ktorú parlament schválil. Zopakoval tiež, že prijaté opatrenia na riešenie vysokých cien energií ministrami EÚ nie sú dostatočné, keďže Slovensko nebude z tejto pomoci profitovať. „Všetkým európskym krajinám som musel povedať, že ak nebude pomoc z Bruselu, elektrickú energiu si budeme musieť ponechať na Slovensku,“ podotkol.
Na kritiku vlády reagoval v relácii TA3 V politike aj poslanec OĽaNO Peter Kremský. „Riešenia sú na ceste a plánom tejto vlády, záujmom tejto vlády je, aby ceny energií boli znesiteľné. Aby boli také, aby to aj občania, aj verejný sektor, aj firmy zvládli,“ povedal. Dodal, že energie už nikdy nebudú lacné, odkedy Rusko napadlo Ukrajinu a začalo manipulovať cenami plynu a elektriny.