Smer sa zalieča aj intriguje
Politológ Jozef Lenč sa domnieva, že Smer a Hlas sa od seba skôr vzďaľujú, aj keď Smer sa pokúša k Hlasu priblížiť. „Zvýrazňuje ich podobnú DNA, čo môže potenciálne Hlasu uškodiť. V tom napríklad, že niektoré strany, ktoré dnes možno zvažujú povolebnú spoluprácu s Hlasom, to nebudú chcieť robiť, pretože uveria tomu, že to je Smer 2,“ vraví Lenč. Tým, že Smer Hlasu neustále pripomína jeho smerácku minulosť, môže podľa politológa Hlasu uškodiť.
„Oni sa aj zaliečajú aj intrigujú, buď sa podarí jedno, alebo sa podarí druhé,“ vraví Lenč. Nemyslí si, že spor Fica a Pellegriniho je iba hraný. „Pellegrini jasne ukázal, že už ho nebaví byť tým, čím bol 20 rokov, nosičom tašky, už chce on rozhodovať,“ vraví politológ. Ak by sa Hlas so Smerom spojili, bol by Pellegrini opäť v pozícii, v akej už bol, bol by závislým od Smeru. „Bol by premiérom ako Heger. Už to druhýkrát nechce podstúpiť,“ myslí si Lenč. Vládu Hlasu, Sas a Progresívneho Slovenska vidí ako jedinú rozumnú alternatívu.
Sú to pragmatici
Rastislav Štefančík, politológ
Ja si myslím, že v tomto prípade nejde ani tak o strany ako o predsedov, pravdepodobne je medzi nimi nejaká osobná nevraživosť. Skrátka, spolupráca medzi nimi viazne a osobné vzťahy sú zrejme skôr negatívne ako pozitívne. Ale vzhľadom na to, že obidvaja sú pragmatici, nemyslím si, že by to v budúcnosti malo brániť spolupráci medzi týmito dvomi politickými stranami.
Nakoniec, ostatní členovia Hlasu sa ani nejako extra nevymedzujú voči Smeru, takže si viem predstaviť, že tieto dve strany budú po voľbách spolupracovať, pokiaľ nebude iná altertnatíva. Myslím, že Fico, Pellegrini a Kollár v prípade dostatočného počtu hlasov potenciálna koalícia.